Uzależnienie od alkoholu – Jak pomóc dziecku?

Uzależnienie od alkoholu to pogłębiający się w ostatnim czasie problem społeczny, który coraz częściej dotyka także dzieci i młodzież.  Nadużywanie napojów alkoholowych w młodym wieku może rodzić szczególnie niebezpieczne konsekwencje:  problemy z nauką i wejściem w życie zawodowe, zahamowany rozwój organizmu, kłopoty w relacjach towarzyskich i większa skłonność do ryzykownych zachowań to tylko niektóre z nich. Osoby, które zaczną pić przed 15. rokiem życia uzależniają się kilkukrotnie szybciej niż dwudziestolatkowie. Z tego powodu tak ważne jest szybkie zauważenie problemu i rozpoczęcie leczenia.

Jak pomóc osobie uzależnionej od alkoholu wyjść z uzależnienia? Najważniejsza jest świadomość problemu

W leczeniu uzależnienia bardzo często pierwszym i najważniejszym problemem jest uświadomienie sobie problemu i chęć osoby uzależnionej do tego, by w ogóle rozpocząć leczenie. To może być trudne – rodzice nastolatków często nie wiedzą, na jakie sygnały reagować. Gdy syn lub córka wracają pijani do domu, pojawia się bagatelizowanie – w końcu w ich wieku też chodziliśmy na imprezy. Tymczasem bardzo wiele nastolatków reprezentuje właśnie ten, kontaktywny sposób upijania się: robią to wyłącznie w grupie, by pielęgnować i nawiązywać relacje społeczne. Z drugiej jednak strony, w nałóg coraz częściej wpadają także młodzi pijący w samotności, którzy nigdy nie wychodzą. Z tego powodu tak ważne jest, by dbać o dobrą relację z dzieckiem i bacznie obserwować jego zachowanie.

Uzależnienie od alkoholu – jak pomóc? Osoba uzależniona musi zmierzyć się z konsekwencjami swojego uzależnienia

Rodzice zgłaszający się do naszego ośrodka bardzo często zadają pytanie: jak zmusić uzależnionego od alkoholu do leczenia? Jest ono niewłaściwie postawione. Nie da się „zmusić” osoby uzależnionej do leczenia, jeżeli ona sama nie będzie tego chciała. To może spowodować jedynie, że zacznie się bardziej kryć ze swoim piciem lub zbuntuje się i oskarży bliskich o to, że go atakują. W wielu przypadkach rodziny uzależnionych robią wszystko, by uchronić ich przed konsekwencjami uzależnienia: sprzątają po nich, naprawiają wyrządzone szkody, tłumaczą przed nauczycielami czy przełożonymi. To sprawia, że uzależniony pielęgnuje w sobie złudzenie, że wszystko jest w porządku, jednocześnie uzależniając się coraz bardziej. Tymczasem to właśnie zmierzenie się z konsekwencjami swoich czynów często wywołuje szok i zrozumienie, że trzeba coś zrobić, by odmienić swoje życie. Uzależnienie alkoholowe to nie wstyd, to choroba – dlatego też wymaga podjęcia leczenia.

Psychoterapia najskuteczniejszym sposobem na leczenie uzależnienia od alkoholu

Wczesne zgłoszenie się do ośrodka terapii uzależnień umożliwia najskuteczniejsze podjęcie leczenia pod okiem doświadczonych specjalistów. Zwłaszcza pierwsza faza leczenia jest często bardzo trudna, dlatego też najlepszym rozwiązaniem może być pobyt w specjalistycznym ośrodku przy wsparciu personelu, który jest gotowy, by w razie potrzeby zareagować. Tu pacjent uczestniczy w psychoterapii, którą w niektórych przypadkach poprzedza detoks, czyli odtruwanie organizmu. Za każdym razem przebieg jest dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości uzależnionego. Indywidualne zajęcia z psychoterapeutą, które służą wzbudzaniu motywacji do rzucenia alkoholu i pracy nad zmianą zachowań mogą być uzupełnione przez terapię grupową. Z dala od codziennych problemów, w komfortowych warunkach, osoba uzależniona będzie miała możliwość w pełni skupić się na walce z problemem i otrzyma kompleksowe wsparcie.

Revenu, 19 lutego 2021