Uzależnienia młodych ludzi w XXI wieku są często spotykanym zjawiskiem. Ciężko jest im zapobiegać, a jeszcze trudniej z nimi walczyć. Jak rozpoznać uzależnienie u młodych ludzi od alkoholu i narkotyków? Czy uzależnienie od komputera jest niebezpieczne? Czym charakteryzuje się uzależnienie od hazardu? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w poniższym artykule.
Uzależnienie od alkoholu i narkotyków – jak rozpoznać?
Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach uzależnienie od alkoholu i narkotyków jest bardzo powszechne. Nabycie tych substancji przez osoby nieletnie jest stosunkowo łatwe. Każdy zapewne posiada dorosłych znajomych, którzy nabędą alkohol w sklepie lub zorganizują nielegalne substancje. Niestety rozpoznanie uzależnienia nie należy do najprostszych, dlatego często rodzice nawet nie są świadomi zagrożenia. Zarówno alkohol, jak i narkotyki są silnie uzależniające, a dodatkowo mają destrukcyjny wpływ na organizm. Dlatego jeśli kiedykolwiek będziemy świadkami nietypowego zachowania naszych dzieci, należy zwrócić uwagę także na inne objawy, które mogą występować. Możemy je podzielić na 3 rodzaje: behawioralne, psychologiczne, a także fizyczno-zdrowotne.
Objawy w zachowaniu
Pierwszą oznaką uzależnienia od alkoholu i narkotyków jest wagarowanie i kłopoty w szkole. Należy zwrócić uwagę na frekwencje dziecka, a także jego oceny. Niepokojące są także skargi od nauczycieli, a nawet od znajomych. W sposób szczególny warto zwrócić uwagę na fundusze, jakimi dysponuje syn bądź córka. Jeśli są dość szybko wydawane, wówczas może to być objaw uzależnienia. Alarmujące dla rodzica powinny być wszelkie bójki, skłonności do kłopotów i nagła zmiana przyjaciół. Nawet używanie perfum może okazać się podejrzane, gdyż często jest to próba ukrycia zapachu alkoholu lub dymu.
Psychologiczne objawy
Jeśli często dochodzi do sytuacji, w której dziecko jest bardzo pobudzone i aktywne, być może jest to objaw uzależnienia. Niepokojąca będzie zmiana osobowości, nietypowe uczucie strachu, brak motywacji do działania, problemy ze skupieniem, regularne zmiany nastroju, paranoje.
Zdrowotne i fizyczne objaw
Poważnym objawem zażywania narkotyków są przekrwione oczy, a także nietypowy rozmiar źrenic. Niepokojące może okazać się regularne krwawienie z nosa, utrata wagi (albo zwiększenie masy ciała), niewyraźna mowa, dziwne zapachy. Należy także zwrócić uwagę na ewentualny brak apetytu, a także na niedbałość o higienę. Jeśli koordynacja ruchowa jest zaburzona, a na ciele widoczne są urazy i siniaki, o których dziecko wie bardzo mało, wówczas istnieje prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z uzależnieniem od nielegalnych substancji bądź od alkoholu.
Zauważono kilka objaw uzależnienia – co robić?
Jeśli zauważono wiele objaw uzależnienia, a nawet mamy pewność, że dziecko ma problem z alkoholem lub narkotykami, konieczna jest poważna rozmowa. Niestety w większości przypadków choroba jest zarówno silniejsza od dziecka, jak i od nas. Najważniejsze jest okazanie zrozumienia i troski. Jednak z reguły nie jest to wystarczające. Pomocy w tym zakresie udziela Prywatny Ośrodek Psychoterapii Uzależnień , Zaburzeń Emocjonalnych REVENU. Specjaliści zajmą się tą sprawą w skuteczny i możliwie najszybszy sposób.
Uzależnienie od komputera – czy rzeczywiście jest takie niebezpieczne?
Uzależnienie młodzieży od komputera również jest coraz częściej spotykane. Rodzicom wydaje się, że długie, codzienne przesiadywanie przed ekranem monitora jest zupełnie normalne w młodym wieku, co oczywiście nie jest prawdą, o ile nie mamy do czynienia z pracą lub innymi wyjątkowymi sytuacjami. Poważnymi objawami może być znaczne pobudzenie, a także lęk po odstawieniu internetu. Jeśli jesteśmy świadkami tego, że dziecko znacznie zawęża swoje zainteresowania, wycofuje się z normalnego życia społecznego, celowo porusza palcami naśladując pisanie lub nie wykonuje swoich podstawowych obowiązków, na rzecz przesiadywania przed komputerem, należy zwrócić się o pomoc.