Objawy nadużywania lub uzależnienia od alkoholu u nastolatków

Na młodzież w dzisiejszych czasach czyha wiele zagrożeń. Bardzo często rodzice nie zauważają niepokojących objawów u swojej nastoletniej latorośli.  Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że nasze dziecko może mieć problem? Jak pomóc młodemu człowiekowi, borykającemu się z problemem alkoholowym?

Trudny czas dojrzewania

Każdy młody człowiek zmaga się z wieloma problemami: burza hormonalna, ogromna potrzeba akceptacji przez rówieśników, duża ilość nauki. Te wszystkie czynniki razem i każdy z osobna wywiera na młodym człowieku pewną presję, z którą nie każdy dobrze sobie radzi. Dlatego właśnie w tym czasie, kiedy  młodzież jest bardzo delikatna, łatwo ulega wpływom, może popaść w nałóg należy dawać swoim dzieciom szczególne wsparcie. Istnieje wtedy bardzo duża szansa, że nasze dziecko w razie problemów to u nas poszuka pomocy.

Od eksperymentu do nałogu

Jedno z najnowszych badań przeprowadzonych przez HBSC na temat uzależnienia od alkoholu, dotyczyło tego jaki, odsetek dzieci i młodzieży ma ten problem, a także wieku inicjacji i innych konsekwencji związanych ze spożywaniem alkoholu przez młodzież. Wyniki niejednego rodzica mogą zaskoczyć, ponieważ pierwszy kontakt z alkoholem dzieci mają najczęściej w wieku od 12 do 16 lat. Wielu z nastolatków sięga po alkohol po to, by zyskać akceptacje w oczach rówieśników. Jeżeli dziecko jest słabsze psychiczne, znacznie łatwiej ulegnie zgubnemu nałogowi.

Trudne do zdiagnozowania objawy choroby alkoholowej

Każdy rodzic dla swojego dziecka chce jak najlepiej, jednak w miarę tego jak nasze dzieci rosną, stają się coraz bardziej samodzielne, mamy coraz mniejszy wpływ na podejmowane przez dziecko decyzje. Jeżeli u swojej pociechy zaobserwujemy objawy nadużywania bądź uzależnienia od alkoholu, nie powinniśmy traktować tego jako porażki rodzicielskiej, tylko jak najszybciej zapewnić swojemu dziecku tak potrzebną w takiej chwili pomoc. Niektóre dzieci potrafią się naprawdę dobrze maskować ze swoimi problemami, dlatego tak trudno jest je zauważyć i zdiagnozować.

Jak alkohol wpływa na młody organizm

Alkohol jest substancją, która wpływa destrukcyjne na organizm – im młodszy tym więcej nieodwracalnych szkód jest w stanie wyrządzić. Alkohol niszczy delikatne błony śluzowe przełyku i gardła. Bardzo niekorzystnie oddziałuje także na nie w pełni wykształcony jeszcze układ nerwowy młodego człowieka. To tylko część z destrukcyjnych skutków, jakie może wywołać spożywanie alkoholu w młodym wieku, dotycząca aspektu fizycznego. Psychologicznych skutków może być znacznie więcej. W zależności od organizmu spożycie alkoholu może prowadzić do otwarcia i rozluźnienia lub wręcz przeciwnie wzmagać agresję i impulsywność. Spożycie alkoholu w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do omamów, iluzji, czy ataków podobnych do tych, które obserwujemy u osób chorych na padaczkę.

W jaki sposób poznać, że nasze dziecko zmaga się z problemem alkoholowym

Niestety nie ma jednego uniwersalnego sposobu na rozpoznanie symptomów świadczących o tym, że nasze dziecko ma problem z alkoholem. Jednak wymienić można kilka symptomów, które powinny wzmocnić naszą czujność.

Objawy nadużywania bądź uzależnienia:

  • próby izolacji, ukrycia przed najbliższymi co robi w wolnym czasie,
  • wahania nastroju,
  • nagła zmiana zainteresowań,
  • charakterystyczny zapach alkoholu wyczuwany od dziecka, szklisty wzrok,
  • zauważalnie zwiększone potrzeby finansowe.

Rodzice muszą mieć świadomość tego, że nie są z tym problemem sami oraz tego, że takie problemy nie są czymś odosobnionym. Nadużywanie alkoholu niestety dotyka wielu nastolatków, może spotkać każdą rodzinę. Jesteśmy tutaj, żeby pomóc nie tylko młodzieży przy problemie takim jak nadużywanie alkoholu, ale również by złagodzić objawy odstawienia alkoholu. Jesteśmy po, to żeby pomóc całej rodzinie przejść przez trudne chwile. Wielu z nas jest rodzicami, każdego młodego człowieka przychodzącego do nas po pomoc traktujemy, tak jak chcielibyśmy, żeby były traktowane nasze dzieci: ze zrozumieniem, empatią, bez oceniania. Jesteśmy tutaj, żeby pomóc zawrócić na właściwą drogę osoby młode, przed którymi jeszcze całe życie. Wielu z nich już pomogliśmy zrobimy wszystko, żeby pomoc także i Twojej rodzinie.

Revenu, 7 lutego 2021